הן עם כלביא יקום וכארי יתנשא, הנני פותח את קברותיכם עמי, והבאתי אתכם אל אדמת ישראל ונתתי רוחי בכם וחייתם. לשעבר תורה נתתי לכם; לעתיד חיים אני נותן לכם. (אורות הקודש ג', צ"ה)

 

מכון בניה

מרכז תרבות והגות יהודית


אנו מאמינים שהשינוי מתחיל בראש. החברה הישראלית בנויה כפירמידה שבראשה ההוגים, אנשי הרוח והאמנים. אלה מחוללים את כיוון הרוח התרבותי, והוא מועצם על ידי המדיה והתקשורת ומחלחל משם אל הציבור הרחב בהמוניו.

לכן הדרך היחידה להשפעה אמיתית מתחילה בפנייה אל צעירים משכילים, סקרנים ואינטלקטואלים.

המטרה שלנו היא לפתוח צוהר ולהקרין לתוך המרחב התרבותי וההגותי של החברה הישראלית תורת חיים.

המכון עורך כנסי עיון וערבי תרבות בנושאים מגוונים הקשורים להגות יהודית, הוצאה לאור של חוברות עיון העוסקות בבירור סוגיות רוחניות לעומק, הפעלת סדנאות ולימודי יהדות לסטודנטים. הפעלת אתר אינטרנט הכולל תפוצה של שיעורים בארץ ובעולם.

מכון בניה הוקם בשנת תשס"ט (2009) ע"ש רס"ן בנייה ריין הי"ד. בניה היה מפקד "כח בניה" שנפל במלחמת לבנון השנייה עם צוות הטנק שלו.
בניה, בנם השלישי של שמעון וחגית ריין, אחד משמונה אחים. מהבנים הראשונים שנולדו בישוב קרני שומרון הניצב על שיפולי הרי השומרון.
את השכלתו היסודית רכש בביה"ס 'משואה' בישוב, והמשיך את לימודיו בישיבת 'נתיב מאיר' בירושלים. טרם גיוסו לצה"ל פנה ללמוד תורה בישיבת 'תורת החיים' שבנוה-דקלים.
התכונות הבולטות ביותר באישיותו היו הענווה, האמת, אומץ הלב והמסירות האינסופית ליעדים שהציב לעצמו. בניה גדל והתפתח למנהיג ששילב עוז וענוה.
בפרוץ מלחמת לבנון השניה התייצב בניה לפני המג"ד והודיע לו: "אני כאן". כאשר סירב המג"ד לתת לבניה תפקיד באמצע הלחימה, אמר: "כל עוד תושבי הצפון לא חוזרים לביתם, גם אני לא חוזר!". בעקבות עקשנותו הוחלט שבניה יפקד על כח חילוץ, 'כח בניה' שמו. 'כח בניה' נכנס תחת אש להביא אספקה של מזון ותחמושת לכוחות הלוחמים. 'כח בניה' לקח על עצמו משימות של חילוץ עשרות לוחמים שהחזרה מהן בחיים הייתה מוטלת בספק רב.
בי"ט אב תשס"ו (12/8/2006) ייתה משימתו האחרונה של בניה: חילוץ טנק פגוע, במהלכה נפגע הכח מטיל נ"ט. ארבעת לוחמי 'כח בניה' נהרגו.
על אומץ ליבו קיבל רב סרן בניה ריין צל"ש מאלוף פיקוד המרכז שבו נאמר:
"רב-סרן בניה ריין אשר התנדב להילחם במלחמה ובמהלכה נהרג, הפגין במעשיו רוח לחימה, יוזמה, מנהיגות יוצאת דופן וחירוף נפש. מעשיו אלה מהווים דוגמה ומופת ללוחמי צה"ל"