ישיבת לב לדעת

בראשות הרב שלמה בנימין שליט"א

מוקד נוסף של אור תורה ורוח יהודית בעיר שדרות היא ישיבת לב לדעת שבה לומדים כיום כ-150 בחורים מכל הארץ. ישיבת לב לדעת בראשות הרב שלמה בנימין שליט"א היא שלוחה של ישיבת ההסדר בעיר שדרות.

כשהקים הרב שלמה את ישיבת לב לדעת לפני כ- חמש עשרה שנים, למדו בה כ- שמונה תלמידים, כיום לומדים בישיבה למעלה מ-150 בחורים וגם כ-עשרות אברכים שלמדו בישיבה, התחתנו והקימו את ביתם בשדרות.

בישיבה יש כולל הלכה בראשות הרב יצחק בן פורת, הכולל עוסק בסוגיות על פי הסדר, בכך כשהמטרה היא הכנה לקראת מבחני הרבנות וקניין עולם של תורה רוחני ועשיר.

ההצלחה של ישיבת לב לדעת נשמעת למרחוק וכיום כבר מס' ישיבות בונות שלוחות דומות שנבנות על בסיס אותו המודל של הישיבה. סוד ההצלחה של הישיבה הוא המון חום ויחס אישי. לכל 4-5 תלמידים יש אברך או רב אחד שמלווה אותם.

התלמידים לומדים בקבוצות קטנות ומתקדמים כל אחד לפי רמתו.

הרב שלמה בנימין ראש הישיבה הוא  תלמיד חכם גדול ואדם מיוחד מאוד שמאות רבות של תלמידים בכל איזור הדרום למדו והתחנכו ממנו, התלמידים בישיבה מאוד מחוברים אליו ולתורתו.
כמו ישיבת ההסדר גם ישיבת לב לדעת ממשיכה לגדול ולהתפתח. השנה נפתח בשלוחה מסלול המשך של לימודי הוראה והכשרה מקצועית התלמידים מצליחים במקביל ללימודיהם בישיבה גם לרכוש מקצוע ולהתפתח בתחומים נוספים יחד עם הלימוד בישיבה.

החשיבות העצומה שיש לעיר כמו שדרות שבה נמצאות שתי ישיבות המפיצות אור של תורה ורוח של גבורה יהודית בייחוד בגלל מיקומה של העיר, שמהווה מוקד טרור לעיר עזה הנמצאת כ- 3 ק"מ ממנה, סבלה מהרבה מהתקפות טילים בזמן מלחמות ומבצעים ולכן תחושת חוסר הודאות וחוסר הביטחון האישי בחיים התקינים בעיר היא משמעותית ביותר.

המשמעות שיש בחורים צעירים שבאים לשדרות ללמוד בה תורה ואח"כ אפילו להשתקע בה עם המשפחה והילדים היא הניצחון על הטרור הערבי שמנסה לערער את היציבות בעיר ולהשליט פחד ובהלה בכל עבר. שתי הישיבות הינם מקור של תורה ועוצמה רוחנית, למרות הקושי בלחיות בעיר כמו שדרות שבכל יום יכולים ליפול בעיר טילים מרצועת עזה, תלמידי הישיבות נשארים בעיר מגישים עזרה ככל שהם יכולים ומבינים היטב את החשיבות שיש לבני ישיבה בתור נושאי התורה בעיר שדרות שנמצאת באחת התקופות הקשות ביותר שלה אם לא הקשה מכולן.

ישיבת דרך חיים קרית גת

בראשות הרב אמיר ממן שליט"א

הישיבה בקרית גת נבנתה על פי אותו המודל של השלוחה השנייה של הישיבה, ישיבת "לב לדעת" בשדרות. ישיבת "קירוב" מיוחדת המיועדת בעיקר לבוגרי תיכונים בדרום הארץ.

הנחת הבסיס היא כי ישנם מאות רבות של בוגרי תיכונים דתיים באזור, ויש צורך רב במסגרת תורנית בסיום הישיבה התיכונית ועד לגיוס לצבא. מסלול ישיבת הסדר רגילה לא מתאימה לכולם וכך רבים מאוד מבני הנוער הדתי והמסורתי הולך מיד לאחר התיכון לצבא ללא הכנה רוחנית מספקת.

ב"ה ישיבת "לב לדעת" שהקמנו בשדרות לפני כ-15 שנים ממשיכה לגדול ולשגשג וכיום לומדים בה למעלה מ-150 בחורים ועוד עשרות בחורים משרתים בצה"ל בשירות קרבי. "ישיבת לב לדעת" הפכה לסמל ולמודל ומסגרות רבות מעין אלו נפתחו בעקבותיה, אנו מאמינים ומקווים שבעז"ה נצליח לשחזר את אותה ההצלחה של הישיבה גם בקרית גת.
הבחורים בקרית גת עוברים מסלול רגיל של ישיבת הסדר. שנה וחצי לימוד לאחר מכן שנה וחצי של שירות קרבי בצה"ל ועוד שנתיים חזרה לימוד בישיבה.

קריית גת היא עיר בדרום הארץ בחבל לכיש המונה למעלה מ-50,000 תושבים ונחשבת לעיר יחסית גדולה ומתקדמת באופן יחסי לאזור הדרום. ולמרות גודלה עד כה לא הייתה ישיבת הסדר במקום.
המרחק בין שדרות לקריית גת הוא כחצי שעת נסיעה.

הקמנו את השנה בקרית גת עם כ-30 בחורים חדשים בשיעור א' (מס' גבוהה מאוד יחסית לישיבה מתחילה) שמתגוררים בקמפוס חדש ומרווח. אליהם הצטרפו עוד מס' בחורים מבוגרים מהישיבה הגבוהה בשדרות שבאו לחזק וללמוד עם החבר'ה הצעירים בתחילת השנה ולהפיג מעט את הקושי הגדול בכניסה לעולמה של הישיבה וללימוד התורה.
חלק מהבחורים מגיעים כשהם רחוקים מאוד מלימוד התורה ומהישיבה, ואט אט בקצב שלהם הם מתחילים לפתח את אישיותם הן בפן האישי והן בפן התורני.

כשישה תלמידים מתלמידי הישיבה הם תלמידים שלמדו בתיכון הדתי בשדרות. במשך שנות התיכון בשדרות למדו הבחורים מס' פעמים בשבוע עם אברכים מהישיבה וכעת החליטו להמשיך וללמוד במקום תורני לאחר התיכון בישיבה בקרית גת.

הישיבה בעלת תכניות מגוונות להכשרת התלמידים ליציאה לחיים ולצבא:
כבר בשבוע השני יצאו כל הבחורים עם הרבנים לטיול גיבוש בין יומיים לצפון הארץ וכמו"כ, מס' פעמים בשבוע מקיימים הבחורים אימונים כחלק מההכשרה שלהם לשירות הקרבי בצה"ל וכך במשך כל השנה כולה.

צוות הרמי"ם והאברכים בנוי בעיקרו על אברכים שלמדו והתחנכו בישיבה בשדרות. בראש הישיבה עומד הרב אמיר ממן. הרב היה אחד מאותם שמונת הבחורים ה"חלוצים" הראשונים שהיו במחזור המייסד של הישיבה בשדרות.

במהלך השנים למד בישיבה, התחתן והמשיך לגור בשדרות.
הרב אמיר נולד והתחנך בקרית גת וכעת הוא סוגר מעגל ומגשים חלום של הרבה אנשים בעיר, להקים מקום של לימוד תורה, הרב אמיר מספר על החוויה הגדולה של העבודה עם התלמידים בישיבה: "יש להם פוטנציאל אדיר, המון טוב לב והרבה רצון ללמוד ולהתקדם זו אוכלוסייה גדולה מאוד שעד כה לא קיבלה מענה מתאים" ומוסיף בעז"ה אנו מקווים להעתיק את הרוח והאווירה המיוחדת שיש בישיבה בשדרות".

צוות הישיבה- דף קשר של רבני הישיבה+ הסרטון מהצ'רדי של הרבנים